کارآفرینی و خلاقیت

بنام خداوندگار جان و خرد

] کارآفرینی و خلاقیت [

صرف نظر از توسعه یافتگی، همه کشور ها در تلاش هستند تا بر اساس راهبرد کارآفرینی، به ویژه در کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها، موانع توسعه، رفاه و شکوفایی اقتصادی را برطرف نمایند. اهمیت تربیت کارآفرینان به اندازه ای است که طی سالهای گذشته مورد توجه سازمان های بین المللی قرار گرفته است و این سازمان ها بر لذوم آموزش کارآفرینی بخصوص برای کودکان و نوجوانان تاکید داشته و دولت ها را موظف به برگزاری آموزش در این خصوص کرده اند.

دسته بندی کارآفرینان:

طی تحقیقاتی که در سرتاسر جهان بعمل آمده است می توان کارآفرینان را به سه دسته تقسیم کرد: 1- دانش محور: منظور از دانش محور بودن داشتن آشنایی با قوانین و مقررات، بیمه و دانش فنی کسب و کار خاصی می باشد.

2- مهارت محور: مهارت محور بودن را می توان به توان فن بیان، مذاکره و همچنین داشتن توان تحلیل داده های بازار و یا تولید است.

3- نگرش محور: نگرش محور بودن یعنی داشتن پشتکار، مثبت اندیشی و آینده نگری که یکی از خصوصیات بازر مدیران کارآفرین است.

هرچند قابلیت افراد در طبقه بندی های بالا، در عملکرد آن ها موثر است اما این نگرش افراد است که تفاوت اساسی را در آنها بوحود می آورد. نگرش ها عبارتند از مجموعه باورها و ارزشهایی که افراد بر اساس آن رفتار هایی را از خود بروز می دهند.

ویژگی کارآفرینان:

با بررسی ویژگی کارآفرینان موفق در جهان به این امر میرسیم که بهتر است کارآفرینی و خلاقیت را در سنین آغازین تحصیل شروع کنیم شاید بتوان یکی از دلایل لذوم شروع کارآفرینی در مقاطع پایین را پیچیدگی کسب و کارها در شرایط فعلی دانست. در گذشته اصطلاحاتی مانند: مشتری، تحلیل کسب و کار، استراتژی، کیفیت، تحلیل رفتار خریدار، طراحی، بسته بندی، قوانین و مقررات و ... وجود نداشت و کسب و کارها بسیار سطحی و ابتدایی بود اما امروزه در هر دانشی از کسب و کار، موارد بسیار زیادی وجود دارد که برای موفقیت در کسب و کار باید آنها را دانست و به آن عمل کرد. یادگیری این حجم از فعالیت ها و قابلیت ها که شامل دانش، مهارت و نگرش می شود، زمانی بسیار بیشتر از آنچه در دانشگاه می آموزیم و یا بعد از آن را نیاز دارد.

اگر کمی بی اغراق به مسئله ی کارآفرینی نگاهی بیندازیم خواهیم یافت که در دانشگاه های ما متاسفانه، نه دانشجویان و نه استاتید، برنامه و انگیزه ای برای تربیت کارآفرین ندارند و حتی نظام آموزش عالی و تکمیلی نیز برای تربیت کارآفرین برنامه و هدفی ندارد و متاسفانه محیط دانشگاه های امروزی چنان ناکارآمد شده است که نه تنها نمی تواند کارآفرین تربیت کند حتی در تربیت کارمند هم دچار مشکل است.

برای اینکه ما به اصل ماجرای کارآفرینی بپردازیم ابتدا باید آن را تعریف کنیم، کارآفرینی به معنای خلق ثروت نیست و خالقان سرمایه های وسیع را صرفا کارآفرین نمی گویند بلکه کارآفرینان عموما به عنوان نوآوران یک کسب و کار هستند که می تواند در پی آن به کسب ثروت نیز برسد. این نوآوری در کسب و کار می تواند به ارائه ی یک محصول جدید، یک خدمت جدید و یا حتی یک فرآیند جدید برای رسیدن به رضایت مشتری باشد.

آموزش کارآفرینی به دنبال فراهم کردن دانش، مهارت و انگیزه و همچنین افزایش عزت نفس، جرات ورزی، نو آوری و پذیرش مسئولیت در کار برای دانش آموزان است تا در محیط های مختلف، موفقیت های کارآفرینانه ی آنان را تقویت کند.

برنامه درسی و چیستی آنچه دانش آموز باید بیاموزد:

برنامه ی درسی باید به گونه ای باشد که دانش آموز بتوانند با استفاده از اطلاعات متنوع و گسترده ای که درباره یک موضوع مشخص بدست می آورد راه خود را پیدا کند و در سه مورد ذیل خلاصه می شود.

1- مهمترین چیزی که یک دانش آموز باید بداند چیست؟ (دانستن)

2- مهمترین چیزی که دانش آموزان باید بتوانند آن را انجام دهند چیست؟ (مهارت)

3- ما می خواهیم چه نوع دانش آموزانی داشته باشیم؟ (نگرش و بینش)

گروه طراحان ایده پرداز کاسپین:

در هر زمان و مکان یاری رسان کسب و کار شما هستیم، هدف ما توسعه و رونق فعالیت اقتصادی شما...

تماس با ما

گروه طراحان ایده پرداز کاسپین

مرکز آموزش:

تهران. خیابان 20 متری ابوذر. خیابان16 متری عیوض خانی، نبش گلزار شهدا، پلاک 35

مرکز پژوهش:

ابتدای اتوبان اشرفی اصفهانی - سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی - ساختمان فرهیختگان

55775706

55773222

09124791748

m_mahdi_ghasemi@yahoo.com